O projekcie

„Tłumacze w szkołach” to inicjatywa edukacyjna, w ramach której uczniowie szkół podstawowych i liceów rozwijają swoje pasje językowe i poznają kulisy pracy tłumaczy literatury. We współpracy z nauczycielami języka polskiego i języków obcych zapraszamy do szkół autorów najciekawszych przekładów literackich.

Podczas specjalnych lekcji-warsztatów szkolna młodzież pracuje pod okiem tłumaczy, odkrywając bogactwo języka ojczystego oraz niuanse literackich tekstów źródłowych. Tłumacze, jak nikt inny, potrafią pokazać, co się kryje pod podszewką polskich wersji znanych powieści oraz gdzie szukać odpowiednich słów, gdy ich brakuje. Spotkanie z tłumaczami to wyjątkowa lekcja z pogranicza literatury, języka polskiego i języka obcego.

Nauczycieli oraz animatorów zajęć językowych lub pozalekcyjnych zachęcamy do skorzystania ze scenariuszy lekcji przygotowanych przez doświadczonych tłumaczy oraz dydaktyków. Scenariusze lekcji udostępnione są na wolnych licencjach – pobieranie i korzystanie w celach dydaktycznych (i niekomercyjnych) jest bezpłatne.

Program „Tłumacze w szkołach” od 2017 roku realizuje Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. #edkgdansk #edukacjadokultury

Zobacz, jak wygląda praca z tłumaczami:

Poznaj tłumaczy

Pobierz scenariusze lekcji